İnstagram beğeni sayılarının gösterimini kaldırıyor

Instagram; alınan ani bi kararla sayfalardaki beğeni sayılarının gösterilmesini kaldırıyor. Alınan bu kararın gerekçesi; beğeni sayıları için yapılan rekabetin kullanıcılar üzerinde stres yaratması gibi duruyor.

Instagram; takipçilerin paylaşılan içerikler ile ilgilenmesini, alınan like sayıları ile oluşan kıyasıya rekabetin içeriğin önüne geçmemesini istiyor. Aynı zamanda bu hamle ile; beğeni için birbirine benzeyen içeriklerin üretilmesinin de önüne geçilecek gibi duruyor.

Özellikle; celebrity ve influencer olarak tabi edilen ve çok fazla like alan hesapların ile kişisel diğer hesapların karşılaştırılması devri kapanacak gibi gözüküyor. Zira milyonlarca takipçisi olan bir instagram fenomeni ile çok az takipçisi olan kişisel bir hesabın ne kadar beğeni aldığını artık kıyaslayamayacağız.

Gelen son haberlere göre ise Instagram, beğeni sayılarını göstermeme kararını ülkeler bazında uygulamaya almaya başladı. Kanada’da yapılan denemelerin ardından; Japonya, İtalya, Brezilya’da da instagram beğeni rakamlarının gösterimi kullanımdan kaldırılacak.Bir cevap yazın